Commons:Kategorie
Kategorizace je hlavní metoda, jak usporádávat a vyhledávat obsah v projektu Commons. Je velmi dulezité, aby kazd'y obrázek ci jin'y soubor mohl b'yt v této strukture nalezen. Aby to bylo mozné, musí b'yt kazd'y obrázek prímo zarazen nejméně do jedné z kategorií. Do kategorií se zarazují i galerie, tedy stránky s více obrázky. Také kazdé kategorie musí b'yt zarazena nejméně do jedné nadrazené kategorie, címz vzniká hierarchick'y kategorizacní strom (v němz jsou navíc navzájem propojeny jednotlivé větve). Kategorie je v software MediaWiki speciální typ stránky, která je urcena k tomu, aby v ní byly seskupovány související stránky a mediální soubory. To se v praxi provádí tak, ze konkrétní prvek oznacíte speciálním odkazem s názvem kategorie, címz zpusobíte, ze se tento prvek zaradí do dané kategorie. Větsinou název kategorie dostatecně vyjadruje její téma, v někter'ych prípadech je vsak vymezení kategorie na stránce kategorie upresněno doplňujícím textem.
Strucn'y návod
1. Jak nalézt kategorii
- pomocí vyhledávacích nástroju (fulltextové hledání, procházením struktury kategorií)
- podívejte se, jak jsou kategorizovány podobné obrázky
- nebo zkuste tools:~daniel/WikiSense/CommonSense.php
- nebo zacněte od hlavní kategorie Category:Topics
- naleznete-li odpovídající kategorii, prohlédněte si i její nadkategorie a podkategorie, abyste nalezli co nejvhodnějsí kategorii. Nepouzívejte prílis obecnou kategorii, lze-li predmět zaradit do specifictějsí/nizsí kategorie.
2. Zarazení obrázku/stránky do kategorie
- vyberte kategorii pomocí dialogového formuláre pro nahrávání obrázku
- nebo zaradte stránku do kategorie rucní editací, napríklad pridání tagu [[Category:Foobar]] na stránku obrázku zaradí obrázek do kategorie s názvem "Foobar"
- nebo pouzijte nástroj HotCat (vizte Help:Gadget-HotCat)
- nebo pouzijte nástroj Cat-a-lot (vizte Help:Gadget-Cat-a-lot/cs)
Kategorizacní struktura projektu Wikimedia Commons
Zásady
Hlavní zásady jsou
Hierarchic principle
Kategorizacní struktura by se ideálně měla podobat multi-hierarchii s jednou korenovou (vrcholovou) kategorií, Category:CommonsRoot.
- Kazdá kategorie (kromě CommonsRoot) má b'yt obsazena v nejméně jedné jiné kategorii.
Ve strukture by neměly b'yt cykly (tj. kategorie by prímo ani neprímo neměla obsahovat sama sebe).
Modularity principle
The page (file, category) should be put in the most specific category/categories that fit(s) the page (not directly to its parent categories). A category can have more parent categories. A category can combine two (or more) different criteria; such categories are called "compound categories" or "intersection categories". E.g. the root category Category:Churches and the root category Category:Russia have a common subcategory Churches in Russia.
Simplicity principle
This principle suggests not to combine too many different criteria.
Selectivity principle
We should not classify items which are related to different subjects in the same category. The category name should be unambiguous and not homonymous.
Universality principle
Identical items should have identical names for all countries and at all levels of categorization. Categorization structure should be as systematical and unified as possible, local dialects and terminology should be supressed in favour of universality if possible. Analogic categorization branches should have analogic structure.
Types of reflected relations
Struktura kategorií by měla odrázet hierarchii pojmu, od nejobecnějsího k nejspecifictějsímu. Struktura pouzívá a kombinuje více typu kategorizacních vztahu, tj.
- Hyponymie/hyperonymie: druh něceho, typ něceho… (pojem "jablko“ je hyponymem k pojmu "ovoce“; typické napríklad pro biologickou hierarchickou taxonomii)
- Meronymie/holonymie: cást něceho… (typické pro geografické clenění – napr. vztah region/země ci město/region, vztah budova/místnost, zarízení/komponent atd.)
- Kvalitativní kategorizace: jak'y… (barva, tvar, velikost, zpusobilost nebo deficit, národnost, metoda, kvalita, ocenění…)
- Lokalizace: kde, odkud… (místo/událost, místo/budova, místo/v'ystava, místo/osoba, země/jazyk, zdroj/dílo, továrna nebo země/produkt atd..)
- Casová kategorizace: kdy (datum (rok)/událost, datum/zobrazen'y stav, datum narození, vzniku ci v'ystavby, datum úmrtí, demolice nebo zrusení atd.)
- Cinitelsk'y a vlivov'y vztah: (autor/dílo, zarízení/produkt, firma/produkt, profese nebo obor/jeho predmět a termíny, rodic/dítě, vztah nadrízenosti, vztah vlastník/majetek, iniciátor/následovník atd.)
- Vztah príbuznosti ci modifikace: (príbuznost, podobnost, odvozenost atd.): puvodní/modifikovan'y nebo modifikovan'y/puvodní (napríklad pri prejmenování subjektu, prestavbě ci změně úcelu ci identity stavby ci zarízení atd.), predmět/jeho zobrazení nebo symbol (znak, vlajka, v'yslovnost názvu atd.), predmět/jeho v'yzkum, clověk/jeho manzel(-ka) a děti atd. U těchto typu vztahu někdy není jednoznacně dáno, která ze souvisejících kategorií by měla b'yt vyssí (nadrazená), proto je treba brát ohled na existující strukturu podobn'ych a souvisejících kategorií a pokud mozno predcházet zbytecn'ym zacyklením.
Nejvyssí kategorie
Nejvyssí kategorie (ty, které jsou jako jediné obsazeny prímo v CommonsRoot) rozdělují kategorizacní strukturu podle úcelu obsazen'ych kategorií:
- Category:Topics (= témata) - Tato kategorie je zastresující kategorií pro kategorizaci mediálních souboru (obrázku, videí, zvukov'ych nahrávek) podle tématu. Kazd'y mediální soubor by měl b'yt zarazen někam pod tuto kategorii, aby jej uzivatelé podle jeho tématu (obsahu) mohli najít. Zarazování do těchto kategorií nemá b'yt prováděno pomocí sablon.
- Category:Copyright statuses (= status autorsk'ych práv) - Tato kategorie je zastresující kategorií pro kategorizaci mediálních souboru podle licence. Kazd'y mediální soubor by měl b'yt někam pod tuto kategorii zarazen pomocí príslusné licencní sablony.
- Category:Image sources (= zdroje obrázku) - Tato kategorie je zastresující kategorií pro kategorizaci mediálních souboru podle zdroje (knihy, sbírky, webu, vlastní díla prispěvatelu atd.). Do těchto kategorií se obrázky obvykle radí pomocí sablony.
- Category:Media types (= typy souboru) - Tato kategorie je zastresující kategorií pro kategorizaci mediálních souboru podle typu souboru. Tento typ kategorizace je někdy opomenut u obrázku vzhledem k tomu, ze obrázky tvorí naprostou větsinu obsahu Commons.
- Category:Commons - Tato kategorie je zastresující kategorií pro stránky a kategorie slouzící údrzbě a správě Commons vcetně nápovědy pro uzivatele (stránky s prefixy Commons: a Help:) kromě mediálních souboru. Prelozené stránky pro kazd'y jazyk jsou kategorizovány do príslusné jazykové kategorie pomocí "Category:Commons-K'OD-ISO". Struktura anglojazycné kategorie Category:Commons-en je vzorem pro usporádání kategorií pro jiné jazyky. V názvu kategorie nebo stránky ale nepouzívejte dvě dvojtecky; vizte tuto diskusi a tuto nápovědu.
- Existuje podkategorie Category:Commons maintenance content, která je urcena jako spolecná kategorie pro speciální údrzbu projektu Wikimedia Commons a jejíz obsah není prekládán. Do jejích podkategorií jsou zarazovány soubory ci kategorie, které mají nějak'y problém, kter'y vyzaduje resení.
- Category:User categories (= uzivatelské kategorie) - Sem patrí kategorie, které obsahují obrázky, galerie ci uzivatelské stránky a texty jednotliv'ych uzivatelu projektu. Napríklad uzivatelské stránky jsou zde pomocí sablon seskupovány podle toho, jaké jazyky uzivatelé ovládají ci v jakém místě zijí. Jsou zde obsazeny také Category:User galleries (uzivatelské galerie), kde si uzivatelé mohou své obrázky (média) kategorizovat podle sv'ych potreb, pricemz názvy kategorií nemusejí b'yt v anglictině.
Jak pouzívat kategorie
Obrázky ci jiné soubory, které nahráváte, byste vzdy měli umístit do kategorií (poprípadě téz galerií) podle tématu, aby je tak mohli najít a pouzít i ostatní.
Větsinou není nezbytné zakládat novou kategorii. Nez byste nějakou zakládali, ujistěte se, ze jste dobre seznámeni s existující strukturou kategorií a se zvyklostmi a pravidly Commons. Podívejte se, jestli neexistuje nějaké kategorizacní schéma nebo tématick'y projekt pro vase téma, kde by zvyklosti nebo dohody byly popsány.
Názvy kategorií
Názvy kategorií by obecně měly b'yt v anglictině, (vizte jazykové zásady). Avsak v'yjimkami jsou napríklad vlastní jména (některé typy vlastních jmen se neprekládají), biologické taxony (odborné názvy v latině) a témata ci termíny, pro která se originální neanglické oznacení obvykle pouzívá i v anglictiny (nebo anglick'y ekvivalent neexistuje ci není obecně uzívan'y ci dostatecně ustálen'y).
Názvy kategorií, které jsou urceno pro typy objektu nebo skupiny osob, mají obecně b'yt v mnozném císle: Category:Tools (Nástroje), Category:Artists (Umělci), Category:Lakes (Jezera), Category:Paintings (Obrazy), Category:Sculptures (Plastiky) atd., na rozdíl od obecn'ych témat nebo cinností, jako Category:History (Historie), Category:Weather (Pocasí), Category:Music (Hudba), Category:Painting (Malba), Category:Sculpture (Socharství), a konkrétních jednotliv'ych subjektu (konkrétní osoba, budova, pomník, umělecké dílo atd.). Podívejte se také na podrobnějsí návrh zásad pojmenovávání kategorií.
Kategorie, ve kter'ych jsou seskupovány podkategorie podle jména, mají b'yt obecně naz'yvány spíse "by name" (podle jména) nezli "by alphabet" (podle abecedy), viz napr. Category:Ships by name (Lodě podle jména).
Názvosloví kategorií funguje primárně v anglictině. Uzivatelum, kterí dostatecně neovládají anglictinu, usnadníte hledání, pokud na stránku kategorie umístíte text s prekladem názvu kategorie a vymezení tématu do dalsích jazyku, coz usnadní nalezení kategorie fulltextov'ym hledáním. Nevytvárejte cásti kategorizacní struktury s názvy kategorií v ruzn'ych jin'ych jazycích. Pozadavek na systémové resení internacionalizace kategorizacního systému byl dán napríklad jako bugzilla:29928.
Podobn'y systém kategorizace na shodném softwarovém základu funguje i v ostatních wiki projektech. Obecné diskuse o kategorizacních nástrojích MediaWiki hledejte u manuálu v projektu Meta.
Kategorizování stránek
Chcete-li pridat stránku (at uz obrázek nebo stránku galerie nebo stránku kategorie) do nějaké kategorie, pridejte na konec této stránky následující kód:
[[Category:Jméno kategorie]]
Pokud napríklad nahráváte diagram zobrazující oběznou dráhu komet, muzete na konec popisu obrázku pridat:
[[Category:Astronomical diagrams]] [[Category:Comets]]
[[Category:Astronomical diagrams]] [[Category:Comets]]
To zpusobí, ze se diagram objeví v kategoriích Astronomical diagrams a Comets.
Návod, jak najdete vhodné kategorie pro vás obrázek ci nahrávku, najdete níze.
Vytvorení nové kategorie
Chcete-li vytvorit novou kategorii:
- Dukladně prohledejte kategorizacní strukturu, abyste se ujistili, ze dosud neexistuje kategorie, která by odpovídala vasemu záměru
- Najděte obrázky (nebo galerii ci kategorie), které by měly b'yt vlozeny do nově zakládané kategorie. Otevrte si některou z těchto stránek k editaci a pridejte na její konec kategorizacní tag, napríklad [[Category:Název]]. Editovanou stránku ulozte. Název nové (dosud jestě neexistující) kategorie se objeví jako cerven'y odkaz na konci stránky.
- Klikněte na cerven'y odkaz. Nová, dosud prázdná stránka kategorie se vám otevre k editace. Nyní muzete stránku kategorie editovat tak jako kazdou jinou stránku wiki.
Stránka kategorie má obsahovat následující informace (v poradí podle dulezitosti):
- Kategorizacní tagy které zaradí kategorii do jedné nebo více nadrazen'ych (vyssích) kategorií. To provedete tak, ze na konec editované stránky vlozíte jednotlivé rádky s odkazy ve formátu [[Category:Relevantní kategorie]].
- Krátk'y text popisující vymezení tématu kategorie, pokud název sám o sobě není dostatecně jasn'y a jednoznacn'y. Popisy v jednotliv'ych jazycích mohou b'yt pridávány napríklad pomocí sablony {{cs|...}} pro popis v cestině, {{en|...}} pro popis v anglictině atd., jak je popsáno na stránce Commons:Jazykové sablony; nebo pouzitím sablony {{Mld}}, pokud má b'yt uzivateli zobrazen pouze popis v jednom jazyce, kter'y má nastaven'y jako preferovan'y.
- Mezijazykové odkazy (interwiki) odkazující na clánky nebo kategorie o témz tématu na Wikipedii (napríklad [[cs:...]] jako odkaz do ceské Wikipedie, [[en:...]] na stránku anglické Wikipedie atd.). Projekt Wikidata cástecně podporuje propojení pomocí polozky Wikidat, avsak odkazy jsou dosud jen jednosměrné (na stránce Commons se objeví odkaz na clánky ci kategorie v jazykov'ych verzích Wikipedie, ale na stránkách Wikipedie se nezobrazí odkaz na stránku Commons) a není doresen ani vztah mezi clánky a kategoriemi k témuz tématu. Vztah kategorie Commons k polozkám Wikidat lze prozatímně poznacit i pomocí sablony {{On Wikidata|Q99999}}.
- Pokud má b'yt stránka v kategorii zarazena jinak nez podle zacátku svého názvu, pridejte na ni tag {{DEFAULTSORT:}}. Napríklad kategorie pojmenované podle osob ve formátu "Jméno Príjmení" by se jinak radila podle prvního jména. V takov'ych kategoriích vlozte na stránku kategorie (zpravidla jako samostatn'y rádek pred rádky interwiki odkazu) rádek ve formátu {{DEFAULTSORT:Príjmení, Jméno}}. Podrobnějsí informace najdete na meta:Categories#Sort key. Vzdy si povsimněte zvyklostí razení obsahu v dané kategorii a podobn'ych kategoriích.
See also #How to categorize: guidance by topic for guidance on specific classes of category, e.g. categories about #People.
Prejmenování kategorie
Prejmenovat kategorii je slozitějsí nez prejmenovat galerii nebo obrázek. Je nutné vytvorit novou kategorii s nov'ym názvem, premístit do ní obsah puvodní kategorie a puvodní kategorii bud změnit na presměrování nebo smazat, pricemz odkazy z jin'ych stránek ci projektu (napríklad z Wikipedie ci Wikidat) se tím stanou nefunkcními, nejsou-li opraveny. Vizte Commons:Prejmenování kategorie.
Pro lepsí kategorizaci
Stránky (vcetně stránek kategorií) jsou kategorizovány podle svého predmětu (tématu), nikoliv podle svého aktuálního obsahu, protoze obsah kategorií se muze měnit, není trvalou vlastností kategorie. Téma kategorie dané názvem muze b'yt sirsí, nez jak je pokryto aktuálním obsahem.
Príklad: Predpokládejme, ze kategorie Category:Spheres (Koule) obsahuje pouze obrázky kristálov'ych koulí. Presto vsak nemuzete na základě aktuálního obsahu pridat kategorii Spheres do kategorie Glass (Sklo), protoze se v této kategorii mohou objevit i obrázky koulí ze spousty jin'ych materiálu nebo abstraktní geometrické obrázky. Normálně by kazd'y obrázek zobrazující skleněn'y objekt měl b'yt zarazen v kategorii Category:Glass (tedy v některé z jejich podkategorií). Pokud tedy kategorie Category:Spheres (Koule) skutecně obsahuje mnoho obrázku kristálov'ych koulí, je lepsí zalozit novou kategorii Category:Glass spheres nebo Category:Crystal balls (Kristálové koule) a tu zaradit jak do kategorie Category:Spheres, tak do kategorie Category:Glass.
Obecně mají b'yt soubory zarazeny vzdy jen do té nejspecifictějsí (nejnizsí) kategorie, které pro dané téma a kritérium existuje. Napríklad obrázky v kategorii Category:Looking up the center of the Eiffel Tower by neměly b'yt zároveň zarazeny prímo v kategorii Paris. Pokud nenaleznete kategorii vhodnou pro vás úcel, muzete ji zalozit, avsak nejprve si dukladně proctěte kapitolu o pouzívání kategorií.
To ale neznamená, ze kazd'y obrázek patrí pouze do jedné kategorie. To pouze znamená, ze obrázek nemá b'yt zarazen do nadbytecn'ych nebo prílis obecn'ych kategorií. Napríklad obrázek ledního medvěda zachraňovaného z ledovce vrtulníkem patrí do kategorií Category:Ursus maritimus (Medvěd lední), Category:Icebergs (Ledovce) a Category:Rescue helicopters (Záchranné vrtulníky). Nepatrí pak uz ale do kategorií Category:Ursidae (Medvědovití) nebo Category:Aircraft (Letadla).
Tipy pro kategorizaci
Kategorie (nebo galerie) pro své obrázky ci nahrávky byste měli vybírat hledáním odpovědí na následující otázky:
- co? / kdo?: Co nebo koho soubor zobrazuje? Co je hlavním predmětem? Co je na obrázku pozoruhodného? Napríklad Category:Automobiles, Category:Felis silvestris catus nebo Category:Jimmy Wales.
- kde?: Kde byl obrázek porízen? Kde je predmět umístěn? Odkud byl snímek fotografován? To je zvlástě dulezité u obrázku míst. Napríklad Category:Basin Street, New Orleans.
- pouzijte také sablonu {{Location}} pro udání zeměpisn'ych souradnic (a směru pohledu)
- kdy?: kdy se stala zobrazená událost, nebo kdy byl obrázek porízen ci vytvoren? To je zvlástě dulezité u historick'ych obrázku. Príklady: Category:Warsaw in September 1939, Category:April 2010 in Northern Ireland.
- kdo?: Kdo je autor? To je zvlástě dulezité u děl znám'ych umělcu a u historick'ych obrázku, napríklad Category:Paintings by Rembrandt. Také k tomu muzete pouzít sablony ze jmenného prostoru Creator (i kdyz obecně není tématická kategorizace pomocí sablon doporucovaná).
- jak'y/jak?:
- jak'y pohled?: Jak'y druh pohledu obrázek pouzívá? Napríklad Category:Plan views, Category:Panoramics.
- jaká barva?: Jaká je prevazující barva nebo kombinace barev? Napr. Category:Yellow animals.
- jaká fotografická technologie?:. Pokud fotografie pouzívá nějakou specifickou techniku nebo efekt, pouzijte odpovídající kategorii: napr. Category:Tone-mapped HDR images, Category:Black and white photographs (Cernobílé fotografie), Category:Double exposure (Dvojitá expozice).
V'yse uvedené otázky pokr'yvají hlavní aspekty kategorizace obrázku. Pro některé obrázky má smysl pouzít vsechny, pro některé má smysl jen jedna nebo dvě. Navíc muze b'yt pouzito i mnoho dalsích aspektu kategorizace:
- jak'y zdroj?: Odkud obrázek pochází? Napríklad Category:Images from the German Federal Archive.
- jak'y formát?: Informace o neobvyklém typu souboru, napríklad Category:Audio or Category:Animated GIF, Category:SVG. Prevazující typy (jpg a png) se obvykle v kategorizaci nezohledňují.
- jak'y software?: Informace, jak'y software byl pouzit k v'yrobě ci úpravě obrázku ci nahrávky. Napríklad Category:Created with Hugin
- jak'y fotoaparát/kamera/záznamník zvuku/scanner?: Napríklad Category:Taken with Nikon D80
Tato sada kritérií je uzitecná a dulezitá, ale vzdy by měla b'yt az prídavkem ke kategoriím podle hlavní sady kritérií.
Kategorizace na Wikimedia Commons je detailnějsí a jde více do hloubky nez kategorizace na projektech Wikipedie. Ve srovnání s nimi má Commons více kategorií pro jednotlivé subjekty - místa, lidi, organizace, události, termíny atd. Téměr kazd'y clánek na Wikipedii muze mít odpovídající kategorii na Commons. Nicméně, pokud existuje více obrázku obycejného clověka nebo nahodilé události, je vhodné seskupit je do zvlástní kategorie a kategorizovat tuto kategorii namísto kategorizace vsech podobn'ych obrázku jednotlivě do stejn'ych nadrazen'ych (vyssích) kategorií.
Nalezení odpovídající kategorie
K nalezení vhodné kategorie pro vasi nahrávku byste měli sledovat strukturu kategorií, pricemz budete vycházet z obecné kategorie. V'ychozím bodem muze b'yt prehled hlavních kategorií. Hledání pak zuzujte postupem níze do podkategorií dokud nenarazíte na nejspecifictějsí kategorii, která odpovídá vasemu souboru. Kategorizacní strukturu muzete sledovat následováním odkazu na podkategorie a rozsirováním stromu podkategorií kliknutím na mal'y symbol + u jména kategorie.
Muzete také zkusit nástroj CommonSense, kter'y vám navrhne v'ychozí kategorie na základě klícov'ych slov z popisu.
Premostující kategorizace
Premostující kategorizace (prekategorizace, over-categorization) je stav, kdy je soubor nebo kategorie (stránka) umístěn v několika úrovních téze větve kategorizacního stromu. Obecně platí pravidlo, ze stránka se má vzdy umistovat do nejspecifictějsích (nejnizsích) kategorií a ne do úrovní nad nimi.
Príklad: Je treba kategorizovat obrázek zlutého kruhu. Ten patrí do kategorie Category:Yellow circles. Pokud je zároveň umístěn v kategorii Category:Circles, je prekategorizován. Uz víme, ze je to kruh, protoze zluté kruhy jsou kruhy. Proto je kategorie Category:Circles nadbytecná.
To se vztahuje na větsinou souboru: jak je zmíněno pod sousední ilustrací, soubory v kategorii Category:Black and white photographs of the Eiffel Tower nemají b'yt zároveň v kategorii Category:Paris, soubory v kategorii Category:Albert Einstein nemají b'yt zároveň v Category:Physicists from Germany a tak dále.
Proc je premostující kategorizace problém
Lidé se casto domnívají, ze cím v cím více kategoriích je obrázek zarazen, tím lépe ho bude mozné najít. Jin'y príklad: podle této logiky by kazd'y obrázek zobrazující nějakého muze měl b'yt zarazen v kategorii Category:Men, a v ní bychom pak měli b'yt schopni nalézt fotografii jakéhokoliv muze. V'ysledkem ale bude, ze se tato obecná kategorie preplní a museli bychom procházet mozná statisíce fotografií, nez bychom nasli, koho bychom hledali. Pravděpodobně bychom ho stejně nenasli a navíc, pokud by někdo hledal obecné zobrazení muze jako ilustraci k clánku Muz, topil by se v obrázcích filmov'ych hvězd, vědcu a politiku.
Na nizsích úrovních je tento problém méně akutní, protoze pocet obrázku bude mensí — presto muze snadno dosáhnout stovek. Ale stále je zde problém.
Nevhodná kategorizace kategorií je prícinou prekategorizování
Ac to muze znít zvlástně, nedostatecná kategorizace muze b'yt prícinou prekategorizace. Pokud sama kategorie není rádně kategorizovaná, muze to vést uzivatele k tomu, ze prekategorizovávájí obrázky patrící do této kategorie. Príklad: Eivor Pálsdóttir je zarazena pouze v kategorii Category:People by name (Lidé podle jména). Uzivatel, kter'y kategorizuje její obrázek, muze b'yt v pokusení zaradit jej také do kategorie Category:Female vocalists from the Faroe Islands. Správné resení je umístít obrázek pouze do kategorie Category:Eivor Pálsdóttir a z té udělat podkategorii kategorie Category:Female vocalists from the Faroe Islands. Tím se vsak kazd'y obrázek, kter'y uz byl zarazen do obou kategorií, stane prekategorizovan'ym a musí pak b'yt odstraněn z vyssí kategorie.
A related problem is erroneous categorization. Notting Hill is a district within the borough of Kensington and Chelsea in London. When it was created, Category:Notting Hill was placed directly in Category:London instead of in the Category:Royal Borough of Kensington and Chelsea subcategory, where it should have been placed. A user categorizing an image of Notting Hill might then be tempted to place it both in Category:Notting Hill and in Category:Royal Borough of Kensington and Chelsea. Instead, each image should be placed only in the most specific categories, and those categories should in turn be placed in their most specific categories.
Kdyz narazíte na spatně kategorizovanou kategorii, umístěte ji, prosím, do správn'ych nadkategorií, pokud to dokázete. Nejen tím predejdete prekategorizaci, ale také usnadníte procházení kategorizacním stromem.
Exception for images with more categorized subjects
A file that depicts only one relevant subject should not be over-categorized. Where a file depicts additional relevant subjects, and the additional subjects do not have their own subcategories, consideration can be given to temporarily categorizing the image in both the subcategory and the parent category.
For example, this situation might arise in the case of a photograph of three politicians, one of whom is Angela Merkel (who has her own Commons category), with two other politicians who do not yet have their own categories. While the image would undoubtedly be categorized in Category:Angela Merkel or one of its subcategories, it would typically be considered to be over-categorization to also include it in Category:Politicians of Germany. Users would, however, be unlikely to search for the two other politicians in the Merkel category. Ideally, we would create specific subcategories for the two other politicians (where warranted), or find other relevant subcategories (e.g. Category:Politicians of Bavaria or Category:Members of the FDP, etc.), that would enable us to avoid over-categorization. In some circumstances, however, we may need to temporarily categorize the image in Category:Politicians of Germany where other appropriate subcategories do not yet exist.
Countries may be categorized as part of multiple overlapping categories. For example, Category:India is in Category:Countries of South Asia as well as Category:Countries of Asia.
Also user categories are exempted of over-categorization as those are not visible to most viewers, and project users include them for many different purposes like sorting, stats, filling values for userboxes, etc.
Speciální návody ke kategorizaci někter'ych témat
Pro některé kategorie existují speciální návody, jak co nejlépe trídit obsah v rámci takové kategorie. Takové návody mohou uvedeny ci odkázány v úvodu hlavní kategorie pro dané téma (napríklad v kategoriích Ships, Dogs atd.). Ruzné návody mohou b'yt obsazeny v kategorii kategorizacních schémat nebo v tématickém projektu pro príslusné téma a některé zásady jsou uvedeny zde níze.
Lidé
Obrázky ci jiné soubory vztahující se k lidem mají b'yt zarazeny do odpovídající kategorie, napríklad Category:Economists from the United States. Vhodnou kategorii naleznete, kdyz se podíváte na strukturu podkategorií a návody na stránce kategorie People (Lidé).
Na stránce Commons:Category scheme People jsou zásady pojmenovávání a usporádání těchto kategorií popsány podrobněji.
Pohledy na krajinu, vyhlídková místa
Obrázky zobrazující dan'y predmět z nějakého vhodného místa jsou seskupeny do kategorií typu Views of Subject from Viewpoint (napr. Pohled na Prazsk'y hrad ze Smetanova nábrezí, samozrejmě v anglictině). Taková kategorie má b'yt podkategorií obou kategorií, tedy v tomto prípadě jak kategorie Prazsk'y hrad, resp. Pohledy na Prazsk'y hrad, tak kategorie Smetanovo nábrezí, resp. Pohledy ze Smetanova nábrezí. Pro větsinu v'yznamnějsích objektu a měst se vyplatí zalozit kategorii typu "Views of..." pro celkové pohledy na objekt ci město, aby nepreplňovaly hlavní kategorii objektu ci města.
In this example, the Views of Cathedral of Seville from the Giralda category is not placed directly in the subject and viewpoint categories, but in Views of the Cathedral of Seville and Views from Giralda. Such intermediate categories are often necessary to create structure and avoid over-categorization, particularly for views of a city from a vantage point located within the city. For example, Views of Rome from the Pincio needs the intermediate category Views of Rome to avoid placing it directly in Rome, which would constitute over-categorization.
Texty
Rozsáhlejsí texty, napríklad oskenované knihy, by měly mít kategorii pro kazdou verzi skenu a kazdé vydání textu. Kniha vydaná ve trech vydáních by tedy měla mít hlavní kategorii pro dan'y titul, tri podkategorie (pro kazdé vydání jednu) a v nich prípadně jestě podkategorie napríklad podle formátu scanu (jpeg, DjVu, pdf) atd.
GLAMs
For categorization issues related to mass content donations from GLAMs (Galleries, Libraries, Archives & Museums), please see Commons:Guide to batch uploading#Categories.
Pruběh kategorizacních prací
V soucasné době bot kontroluje, zda nově nahrané soubory jsou kategorizovány v tématick'ych kategoriích, a pokousí se kategorizovat soubory, které tématicky kategorizovány vubec nejsou. Postup je následující:
- Uzivatel nahraje soubor a zaradí jej do nějak'ych kategorií (nebo nezaradí).
- A bot zkontroluje, jestli je soubor zarazen do nějaké kategorie.
- pokud je zarazen => ok
- pokud není zarazen => zaradí jej do kategorie Category:Media needing categories (Soubory potrebující kategorizaci). Dnesní soubory jsou v kategorii Category:Media needing categories as of 17 July 2024
- Jak'ysi bot se taky pokousí fotky kategorizovat snad strojovou anal'yzou obrazu, ale v'ysledek byl dost nepouziteln'y
- Uzivatelé pak soubory kategorizují presněji a lépe, pokud na ně někde narazí
Vizte téz: User:CategorizationBot#Process, Statistiky kategorizace
Mozné rucní postupy:
- Plnění kategorií: pouzijte vhodná klícová slova ve fulltextovém vyhledávání, abyste nasli soubory, které mají b'yt v dané kategorii, a umístili je do ní.
- Trídění obsahu kategorií: : v kategorii Categories requiring diffusion (Kategorie vyzadující rozpt'ylení) si vyberte nějakou preplněnou kategorii a roztridte její obsah do patricn'ych podkategorií, poprípadě vhodné podkategorie zalozte. K této práci jsou uzitecné nástroje jako Cat-a-lot a Hotcats.
Skryté kategorie
Mnohé kategorie, které nejsou tématické (tj. napríklad údrzbové, technické a uzivatelské kategorie, kategorie podle statusu autorsk'ych práv atd.) jsou oznacené znackou __HIDDENCAT__ nebo {{Hiddencat}}. Viz napríklad Category:PD NASA v editacním rezimu.
Puvodně byl tento tag zam'yslen k tomu, aby některé technické ci údrzbové kategorie byly bězn'ym uzivatelum skryty. Projekt Wikimedia Commons je defaultně nastaven tak, ze kategorie oznacené pomocí __HIDDENCAT__ jsou viditelné:
- v editacním rezimu: na konci obrazovky, pod editacním polem
- na stránkách kategorie:
- na podkategoriích skryt'ych kategorií: na obvyklém místě, ale ve zvlástním rádku, mensím písmem a s nadpisem "Hidden categories."
- na stránkách nadkategorií: stejn'ym zpusobem jako jiné kategorie
- na popisn'ych stránkách souboru a na stránkách galerií: zobrazují se pouze prihlásen'ym uzivatelum, kterí mají v osobním nastavení nastavenu volbu "Ukázat skryté kategorie". Ta je defaultně aktivována vsem nově registrovan'ym uzivatelum. Neregistrovaní uzivatelé nemají moznost si ji zapnout.
Funkce "hiddencat" se obecně pouzívá pro kategorie vkládané pomocí sablon, jako jsou napríklad licencní sablony. Napríklad umístění sablony {{PD-old-100}} na stránku popisu souboru pridá soubor do kategorie Category:Author died more than 100 years ago public domain images, která je oznacená tagem __HIDDENCAT__.
Dalsí informace o této funkci Mediawiki najdete na nápovědě na webu Meta.
Sablony pro kategorie
Některé sablony jsou urceny pro pouzití na stránkách kategorií - viz Category:Category namespace templates.
Mezi nejpouzívanějsí patrí sablony pro záhlaví kategorií, Category:Category header templates, napríklad:
- {{Category TOC}} a {{LargeCategoryTOC}} - pro usporádání velk'ych kategorií s velk'ym poctem podkategorií
- {{ImageTOC}} a {{FileCategoryTOC}} - pro usporádání velk'ych kategorií s mnoha obrázky a málo podkategoriemi
- {{Image template notice}} a {{Autocat}} - pro údrzbu kategorií plněn'ych speciální sablonou
- {{Global maintenance category}} and {{Local maintenance category}}
- {{MetaCat}} - pro kategorie, které mají obsahovat pouze podkategorie
- {{By country category}}, {{By language category}}, {{By century category}} - pro specifické typy meta-kategorií
- {{CatDiffuse}} (docasná) a {{Categorise}} (trvalá) - pro velké kategorie, které vyzadují údrzbu spocívají v trídění obsahu do podkategorií
- {{Category tree}} - zobrazení kategorizacního stromu
Nástroje
- Nástroje aktivovatelné v osobním nastavení
- Cat-a-lot: A tool that helps with moving multiple files between categories or adding categories to search results. [documentation / talk]
- HotCat: d Easily add / remove / change a category on a page, with name suggestions. [documentation / example / talk]
- Gallery Details: Adds a link in the toolbox to display galleries and categories (and Newimages and Search result pages) with extensive details from file description pages and links to easily mark an image without source, etc. If Pretty log is activated, it also works on Log pages. [documentation / talk]
- Place categories above content, but below image on file description pages.
- Add a link to category pages to search for the category name with the option "-incategory". This excludes files already in the category (doesn't work if the category was added by a template). [talk]
- Nástroje na nástrojovém serveru
- CatScan
- CatScan, odkazovan'y z kategorií
- CatScan V2.0β: nová verze s více funkcemi
- Catgraph: kreslí kategorizacní strom
- Catanalyzer
- Filter categories
- yanker: zobrazuje seznam clenu kategorie
- Commons Commander
- CatScan
- Databázové reporty a speciální stránky
- Kategorie, které jsou sv'ymi vlastními nadkategoriemi
- V'yznacné obrázky s málo kategoriemi
- Abecední seznamy kategorií obsahujících stránky, vcetně neexistujících kategorií
- Kategorizacní strom
- Nepouzité kategorie, prázdné kategorie, vcetně kategorií s tzv. měkk'ym presměrováním pomocí {{Category redirect}}
- Nezakategorizované kategorie
- Zálozky
- Skripty, software, atd.
- AutoWikiBrowser (pro prístup: checkpage)
- pywikipediabot category.py (pro prístup: request page)
- Bots
- SieBot: prejmenovávání a pridávání kategorií. Vizte dokumentaci, pozadavky.
- EuseBot: pridává ke kategoriím a galeriím dalsí nadkategorie podle anglické Wikipedie. Pozadavky.
- RussBot: vyprazdňuje neprázdná presměrování kategorií
- CategorizationBot: pridává nekategorizované obrázky do Media needing categories, upozorňuje ty, kdo obrázky nahráli, a pokousí se obrázky kategorizovat (Media needing category review)
- Pozadavky na úkoly, které by mohli provést boti